Euro Ne Olur, Yükselir mi Düşer mi? Euro Analizleri Eylül 2021

Euro ne olur? Euro yükselir mi yoksa euro düşer mi gibi sorular Türk yatırımcısının cevabını aradığı sorulardan. Bu yazımda euro yorum ve tahminleri ile birlikte bu konuda nasıl analiz yapabileceğinizi de öğreneceksiniz.

Euro, ekonomimiz için bir hayli önem teşkil ediyor. Bunun en önemli nedeni dış ticaretimizden kaynaklı. Ülke olarak dış ticaret hacmimizin önemli bir kısmı euro üzerinden gerçekleşiyor. Dolayısıyla euro yükselir mi, euro yorumları neler gibi konularda endişe sahibi olmak için yatırımcı olmaya bile gerek yok. Euro yorum ve tahminleri sıradan bir vatandaşı bile ilgilendirecek kadar önem arz ediyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi nedeniyle her ülkenin ekonomisi olumsuz etkilendi. Avrupa’da da çeşitli ülkeler zaman zaman virüsün merkezi haline geldi. Bu dönemde de her ülke para birimi gibi olduğu gibi euro da olumsuz etkilendi. Önümüzdeki süreçte de koronavirüs vakalarının seyrine göre fiyat hareketlilikleri gerçekleşecek.

Bunun için detaylı olarak euro yorum ve analizlerini incelemek gerekiyor. Aşağıda kurumların güncel euro yorumlarını bulabilirsiniz.

Euro Yorum ve Analizleri [Kurumlardan Güncel Tahminler]

Aşağıdan kurumların güncel euro yorumlarını okuyabillirsiniz. Karşılaştırmalı analiz yapabilmeniz için çok sayıda kurumun analizini ekliyorum.

17 Eylül – Güncel Euro Yorumları

Olive Markets Analiz Ekibinin Katkılarıyla

Olive Markets – EURUSD %61.8 Fibo Düzeltme Seviyesinden Tepki Aldı – 17 Eylül 2021

Dün takip edilen ABD verileri sonrasında dolar endeksinde hızlı yükselişler izledik. Beklentinin üzerinde gelen perakende satışlar verisi varlık alımları ile ilgili yıl içinde azaltış beklentisini de arttırmış oldu. ABD 10 yıllıklarında da sert yükseliş piyasada ki harekete destek oldu. Bugünün en önemli verisi Avrupa TÜFE verisi olacak. Teknik olarak baktığımızda 1,1770 seviyelerinde fiyatlanan parite için düşüş kanalının içindeki hareketine devam ettiğini söyleyebiliriz. Yukarıda 1,1800 seviyesi önemini korurken gün içinde bu seviye geçilmediği sürece yükselişlerin satış fırsatı olacağı görüşümüz devam etmekte.
Destek: 1.1770, 1.1750, 1.1720
Direnç: 1.1800, 1.1820, 1.1850

 

Olive Markets’in bu analizinden memnun kaldıysanız; analizleri anında öğrenmek için anlık haberler uygulamasından faydalanabilirsiniz. Üstelik bu hizmet ücretsiz. Vereceğim linklerden linklerden kendinize uygun olan uygulamayı indirebilirsiniz. Android için buraya ve IOS için buraya tıklayabilirsiniz.

Tacirler Yatırım Euro Yorum ve Analizi – 17 Eylül 2021

Dün ABD’den gelen güçlü Perakende Satışlar verilerinin ardından dolar endeksi 10 yıllık tahvil faizi yükselirken, gelişen ülke para birimlerinin tamamına yakınında satıcılı bir seyir izlendi. Türk lirasının ise dolar karşısında %1,15 oranında değer kaybettiği ve en zayıf performans gösteren ikinci gelişen ülke para birimi konumunda yer aldığı görüldü. Bununla birlikte 8,54,74 seviyesine kadar tırmanan USDTRY paritesi, günü 1,5367 seviyesinden tamamladı ve 100 günlük hareketli ortalamasını yukarı yönlü kırmış oldu.

Türkiye 5 yıllık CDS primi 379,31 baz puana yükselirken, 10 yıllık tahvil faizi ise %17,12 oldu. Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere USDTRY paritesi dünkü kapanışı ile birlikte 100 günlük hareketli ortalamasını yukarı yönlü kırdı.

Teknik olarak 100 günlük ortalamanın kırılmasının ardından kurdaki yükselişin sürmesi beklenir. Bu noktada, kurda 100 günlük ortalamanın kırılması sonrası oluşan momentumun sürmesi açısından 8,50 seviyesi üzerindeki günlük kapanışların devam etmesi gerektiğini belirtmemizde fayda var. Hatırlanacağı üzere kur Ağustos ortasında da bu ortalamayı yukarı yönlü kırmış, ancak üzerinde kalıcı olmayarak ertesi gün yeniden çizgi altına geri dönmüştü. Bu çerçevede kurun 100 günlük ortalamaya denk gelen 8,50 seviyesi üzerinde kalıcı olması ve bu seviye üzerinde günlük kapanışlar gerçekleştirmeye devam etmesi durumunda yükselişin kısa vadede 8,60 seviyesine doğru devam etmesi beklenebilir.

Bu direnç seviyesi üzerinde ise 8,6250, 8,65 ve 8,70 dirençleri yer alıyor. Aksi taktirde, yani kurun 8,50 seviyesi üzerinde kalıcı olamaması durumunda ise bir süredir etkili olan 8,25 – 8,50 seviyeleri arasındaki bant hareketinin önümüzdeki dönemde de devamı etmesini bekleriz. Veri takvimine baktığımızda bugün yurt içinde Eylül Piyasa Katılımcıları Anketi ve Temmuz Kısa Vadeli Dış Borç Stoku verileri açıklanacak. Yurt dışında ise Euro Bölgesi Ağustos Ayı TÜFE verileri ile Eylül Ayı Öncü Michigan Tüketici Güven Endeksi verisi izlenecek.

Ahlatcı Yatırım Euro Yorumları – 17 Eylül 2021

Dolar endeksinde görülen yükseliş sonrasında Dolar/TL uzun zaman sonra tekrar 8,50TL’nin üzerini gördü. ABD’de perakende satışlar aylık bazda yüzde 0,7 açıklandı ve açıklanan beklentinin üzerinde gerçekleşti.

Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen kurda 8,55 ve 8,60 TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi durumunda ise 8,50 ve 8,44 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.

İntegral Yatırım Euro Yorumu – 17 Eylül 2021

Haftaya gerçekleşecek Fed toplantısı öncesi dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yükseliş eğilimi takip ediliyor. Diğer taraftan, dün ABD’de takip edilen perakende satışlar verisinin yüzde 0,7 artış kaydetmesi de doların güçlenmesinde etkili oldu. Piyasa beklentisi yüzde 0,7 düşüş olacağı yönündeydi. 3. Çeyrekte ekonomilerde büyüme hızının yavaşlayacağına yönelik endişeler artarken verinin beklenti üzerinde gerçekleşmesi doları kuvvetlendirdi. Dolar endeksinin 92.8, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin de yüzde 1,33 seviyesine yükselmesi gelişmekte olan ülke para birimlerindeki baskıyı artırdı. DolarTL’de 8.50 seviyesi üzerinde seyirler takip ediliyor. Bugün yurt içinde TCMB piyasa katılımcıları anketi takip edilirken, yurt dışında ise Euro bölgesi TÜFE verisi takip edilecek.

Teknik Analiz: DolarTL’de bu sabah 8.50 seviyesi üzerinde seyirler takip ediliyor. 22 haftalık ortalamaya denk gelen 8.50 seviyesi üzerinde seyirlerin korunması durumunda yükseliş eğiliminin devam etmesi beklenebilir. Yukarıda 8.58 ve 8.80 direnç seviyeleri takip edilecek. 8.50 seviyesi altındaki seyirlerde ise aşağıda 8.40 seviyesi takip edilebilir. Dolar kuruna dair algılamalar hala bozuk ve geri çekilmeler taleple karşılanıyor. Dolayısıyla 8.40 seviyesinden gelebilecek tepki alışlarına karşı dikkatli olmak gerekiyor.

Destekler: 8.50 / 8.40 / 8.35
Dirençler: 8.58 / 8.68 / 8.80

İnfo Yatırım Euro Yorumları – 17 Eylül 2021

ABD kanadında hazine tahvil faiz oranlarında ve dolar endeksinde yaşanan yukarı yönlü hareketlenmeler EURUSD paritesinde baskı oluşturdu ve paritede aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Bu hareketlenmeler ile birlikte 1.1750 seviyelerini test eden parite böylelikle Eylül ayının en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştirdi. Haftanın son işlem gününe 1.1768 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde piyasalar gün içerisinde Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Son zamanlarda bölgeden gelen enflasyon verisi yüksek gelirken, Avrupa Merkez Bankası kanadından bunun geçici olduğu açıklamaları gelmişti. TSİ 12:00’da gelecek veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır.

Avrupa Merkez Bankası’nın da yakından izlediği veri ile birlikte bankanın varlık alım programı hakkındaki olası planları tahmin edilmeye çalışılacak. Ardından TSİ 17:00’da ABD kanadından gelecek olan Michigan Tüketici Beklentileri verileri izlenecek. Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Rehn; görünürde faiz artışı olmasa bile faiz artışının bir gün elbet gerçekleşeceğini belirtti ve dikkatleri üzerine çekti.

EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.17838 – 1.18023 – 1.18311 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.17516 – 1.17266 – 1.17040 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Euro Yorum ve Analizi İçin Neye Bakmak Gerekir?

Euro yorum ve analizi çıkarmadan önce çok çeşitli verilerden yararlanabiliriz. Çünkü Euro sadece bir ülkenin para birimi değildir. Avrupa Birliği’nin para birimi olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla çok sayıda AB üyesi ülkelerin para birimi olarak işlem görür.

Hal böyle olunca euro fiyatları üzerindeki değişkenlerin de sayısı artmış oluyor. Güncel euro yorumları yapabilmek için bazı konulara hakim olmak gerekiyor. Bu yazımda euro yorum ve analizi çıkarabilmek için gerekli konuların üstünden geçeceğiz. Ayrıca uzun vadede euro ne olur konusunda analizler de bulabilirsiniz.

Euronun kullanıldığı ülkeler ve Avrupa’daki ekonomi politikaları, euro fiyatlarını etkileyecektir. Bu nedenle Avrupa Birliği ve çeşitli Avrupa devletlerinin politikaları yakından izlenmelidir. Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılacak olan açıklamalar da doğrudan Euro fiyatlarını etkilemektedir.

Euro Yükselir mi Düşer mi?

Euro yükselir mi ya da Euro düşer mi gibi sorulara cevap vermek için Euro TL paritesi ile birlikte Euro Dolar paritesini de takip etmek gerekiyor. Euro’nun TL karşısında yükselmesinin sebebi Euro’nun yükselmesinden kaynaklı olabileceği gibi TL’nin değer kaybından kaynaklı da olabilir.

Eğer TL değer kaybettiği için Euro TL kuru yükseliyorsa, TL’nin değer kaybına neden olan sebepler çözülmedikçe Euro yükselir beklentisi piyasalarda hakim olacaktır.

Euronun fiyat hareketliliği günümüzün en önemli sorunlarından biri olan koronavirüse göre şekillenecek gibi görünüyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan virüs salgını sonrası neredeyse her ülke sınırlarını kapattı ve ticaret durma noktasına geldi yaklaşık 3 ay gibi uzun bir süre işsizlikler ve çeşitli ekonomik sıkıntılar meydana geldi. Daha sonrasında ise ülkeler yavaş yavaş normalleşme sürecine girerken virüsün 2. dalgayla gelmesinden çekiniyorlar.

Önümüzdeki süreçte işler normalleşirse euroda pozitif yönde artışlar beklenebilir. Ancak şuanki durumda net şekilde düşer ya da yükselir gibi önizlenimlerin yapılması biraz daha zor olabiliyor.

Euro Ne Zaman Yükselir?

Yukarıda da belirttiğim gibi Euro’nun yükselişe geçeceği koşullar az çok bellidir. Bu koşulların ne zaman gerçekleştiğine göre Euro yükselişe geçer ya da düşer.

Kısaca bu koşullardan bazılarını bu yazımda özetlemek istiyorum.

Avrupa Birliği’ni ilgilendiren olumlu haberler Euro’nun yükselişe geçmesine sebep olurken olumsuz haberler Euro’nun değersizleşmesine neden olur. Burada Türkiye’nin Avrupa Birliği süreci ile ilgili haberler ve AB ile olan ilişkilerimiz de oldukça önemli.

AB’den Türkiye veya üyelik sürecimizle ilgili olumsuz açıklamalar yaparsa TL zarar göreceği için Euro yükselmiş olur. Yalnız bu senaryoda yükselen Euro değil düşen TL’dir, Bu yüzden de Euro/TL paritesi yükselişe geçmektedir.

Euro fiyatları için Euro/Dolar (EURUSD) paritesinin de öneminden bahsetmiştim. Euro dünyadaki önemli güç merkezlerinden biri olan Avrupa’nın bir para birimi. Bir diğer önemli güç (hatta süper güç) olan ABD’nin Avrupa ile olan ilişkileri ve açıklamaları da EURUSD paritesinde hareketliliklere sebep olacaktır.

Dolayısıyla eğer ABD-Avrupa ilişkilerinde Avrupa aleyhine gelişmeler yaşanırsa Euro düşebilir. Avrupa’nın lehine olan gelişmeler ve açıklamalarda da Euro yükselişe geçecektir.

Euro yükselir mi ile ilgili yapılacak analizlerde işin Avrupa tarafı yukarıdaki gibidir.

Ancak asıl önemli olan ve bizi ilgilendiren kısım işin Türkiye tarafı. Çünkü Türk Lirası, Euro’ya göre çok daha hareketli ve kırılgan. Euro/TL paritesinde yaşanan yükseliş ve düşüşlerin büyük kısmı Türk Lirasından kaynaklı hareketlerden dolayı meydana gelmektedir.

Dolayısıyla Türkiye’deki ekonomik durumu ve açıklamaları takip ederek Euro ne zaman yükselir ya da ne zaman düşer sorusuna daha sağlıklı cevaplar bulabiliriz.

Türk Lirasını güçlendirecek olan her türlü açıklama ve veri, Euro da dahil olmak üzere tüm dövizlerin düşmesini sağlayacaktır.

Bulunduğumuz zamanlarda Ekonomi Bakan’ının istifası ile başlayan süreç ve ekonomi yönetimine piyasalara bir nebze daha fazla güven verecek tecrübeli kişilerin gelmesi ile TL oldukça değer kazandı. Bu süreçte gerek Euro gerekse Dolar’ın ciddi derece düştüğünü gördük.

Bu düşüşü sağlayan önemli faktörlerden biri de yeni ekonomi yönetiminin göreve gelmesi ile beraber sık sık yapmış olduğu piyasalara güven verici açıklamalar oldu. Yine faiz artışı konusunda attıkları adımlarla beraber de TL’nin güçlenmesini ve dövizlerin düşmesini sağladılar.

Dolar’da 7 TL, Euro’da ise 8,5 TL seviyeleri kritik bir hale geldi. Çünkü bu seviyelere kadar inilmesiyle birlikte euro ne zaman yükselir soruları artmaya başladı.

Bu seviyelerden Euro ve doların artışına yönelik beklentilerin bir sebebi de Merkez Bankası’nın döviz rezervlerini yeniden iyileştirmek için döviz satın almasına yönelik beklenti.

Merkez Bankası, Dolar’ın 8,5, Euro’nun 10 TL’ye tırmandığı dönemde piyasalara müdahale etmek için kendi döviz rezervlerinden ciddi miktarda harcamıştı. Yeni ekonomi yönteminin uygun maliyetlerden dolar ve euro alarak döviz rezervlerini tekrar güçlendirmesine yönelik beklenti var. Ancak uygun maliyet seviyesi olarak hangi seviyelere karar verileceği henüz belli değil.

Dolayısıyla Merkez Bankası’nın bu alım operasyonuna başlamasıyla da Euro’da bir miktar yükseliş görebiliriz.

Dolar ve Euro’nun 2021 Şubat sonu itibariyle tekrar yükselişe geçmesinin sebepleri ise sanılanın aksine Türkiye kaynaklı değil. 2021 Şubat ayı sonunda ABD 10 Yıllık Hazine Tahvillerinin yükselişe geçmesi nedeniyle tüm piyasalarda bozulmalar yaşandı. ABD borsaları ve altın dahil olmak üzere tüm piyasalar çakıldı.

ABD 10 Yıllık Tahvilleri bu dönemde takip edilecek en önemli göstergelerden biri. Çünkü piyasalara güvenin azaldığı dönemlerde bu tahvillere yöneliş çok fazla olabiliyor ve bu durumda tüm piyasalar ve borsalar olumsuz etkileniyor. Çünkü piyasalardan para çıkarak güvenli liman olarak görülen tahvillere yönleniyor.

2021 Şubat sonunda yaşanan durum da bundan ibarettir. Bu süreçin AKP kongreleri ve eski bakan Berat Albayrak’ın adının tekrar anılmasıyla aynı zamana denk gelmesinden dolayı birçok kişi Euro ve Dolar’daki bu yükselişi Türkiye kaynaklı sanma yanılgısına düştü.

Tüm piyasaların çakıldığına dair argümanlara ise dolar endeksinin, gelişmiş üke para birimlerinin Türk Lirası kadar fazla değer kaybetmediğini belirttiler. Elbette söyledikler doğru. Ancak Türkiye; gelişmiş ülke kategorisinde değil gelişmekte olan ülkeler kategorisinde.

Dolayısıyla Euro ve Dolar’da bir yükseliş olduğunda acaba dış kaynaklı mı yoksa Türkiye kaynaklı mı diye bakmanın yolu basit. TL’deki değer kaybını diğer ülke para birimleriyle kıyaslamak. Ancak bunu yaparken de sık sık gelişmiş ülkelerin para birimiyle kıyaslama hatasına düşülüyor.

Halbuki Türkiye, gelişmekte olan ülke. Dolayısıyla TL’de ve döviz kurlarında yaşanan hareketler Brezilya, Meksika, Güney Afrika gibi diğer gelişmekte olan ülkelerle kıyaslanmalıdır.

Eğer aynı oranda hareketler mevcut ise tüm dünyayı etkileyen gelişmelerden kaynaklı bir hareketlilik var demektir. Dünya piyasaları durulduğunda biz de durulmuş oluruz.

Aşağıdaki grafikte bunun bir örneğini bulabilirsiniz. 24 Şubattan itibaren Euro/TL ve Euro/Meksika Pezosu grafiklerini yan yana koydum. Mavi çizgi Euro TL’yi turuncu çizgi Meksika Pezosunu gösteriyor.

euro uzun vadede ne olur

Gördüğünüz gibi 24 Şubat’tan itibaren iki para birimi de oldukça benzer hareketler yapmışlar. İşte böyle durumlarda Euro’daki yükselişin Türkiye kaynaklı olmadığını tüm dünyada benzer hareketlerin olduğunu söyleyebiliriz.

Euro Düşer mi?

Euro ne zaman yükselir konusuna yukarıda uzun uzun değindim. Hatta bu kontrolleri nasıl yapacağımıza ilişkin de örnek grafikler koydum. Peki Euro düşer mi?

Şimdi de euro ne zaman düşer konusuna kısaca değinmek istiyorum.

Euro/TL paritesindeki hareketliliğin genel olarak büyük ölçüde Türk Lirasından kaynaklandığını çünkü Türk Lirasının daha hareketli ve kırılgan bir para birimi olduğunu yukarıda belirtmiştim.

Bu yüzden Euro’nun düşüş trendine girmesi konusundaki beklentilerimizin de büyük çoğunluğu Türkiye’de yaşanacak olan gelişmelerden oluşacaktır. Çünkü Avrupa kaynaklı gelişmelerle Euro TL paritesi düşse bile içeride yaşanacak en ufak bir olumsuzlukta bu düşüş bozulacağı için düşüş trendine dönüşemeyecektir.

Son dönemde sıklıkla bahsedilen hukuksal reformlar ülkece gündemimizde. Bu reformlara ilişkin henüz çok somut adımlar atılmış değil. Ancak ekonomi yönetimiyle ilgili ülkemiz lehine gelişmeler oldu. Bu gelişmeler hukuksal reformlarla da desteklenirse Euro’nun daha da düşmesini bekleriz.

Ancak yine bu süreçte dillendirilen erken seçim ya da ara seçim konuları gerçekleşecek olursa yine Euro’nun yükselişe geçtiğini görürüz. Çünkü belirsizlik durumu her zaman yabancı yatırımcının bir süre uzaklaşmasına ve parasını ülkemize getirmemesine sebep olacaktır.

Uzun Vadede Euro Ne Olur?

Euro ve Dolar’daki sert hareketleri son yıllarda hepimiz gördük. Bu süreçte kısa süreli düşüşlerde bir kesim yatırımcıların yorumu hep uzun vadede ne olur sorusuydu.

Bir kesim yatırımcı uzun vadede Euro ne olur sorusuna sürekli yükselir şeklinde cevap veriyor. Bu cevabın temelinde yatan sebep ise Türkiye’nin uzun vadede iyiye gitmediğine yönelik inançları.

Özellikle youtube ve çeşitli sosyal mecralar üzerindeki sözde ekonomi üstadları da bol yangınlı görseller eşliğinde dolar ve euro yükseliyor videoları çekiyor. Ancak yatırımcılara tavsiyem yatırım yaparken bu tarz kişilerin gazına gelerek hareket etmemeleridir.

Çünkü bu sözde üstadlar ziyaretçi çekebilmek için fazla iddialı konuşmalar yapmakta ve zaman zaman da gerçeklikten uzaklaşmaktadır. Bu yüzden yatırımlarınız sırasında fazla temkinli ve sabırlı davranmanızı tavsiye ederim.

Uzun vadede euro ne olur sorusuna sizin de cevabınız yükselir şeklindeyse bile euro alırken belli stratejileri takip etmenizi tavsiye ederim. Bunlardan en önemlisi ise herhangi bir yatırım ürününe yatırım yaparken zirveden işleme girmemenizdir.

Euro uzun vadede yükselecek de olabilir. Ancak tarihi zirvesindeyken Euro almanız, geri çekilme durumunda uzun bir süre zararda beklemenize yol açabilir. Bu gibi durumlardan dolayı alımlarını kademeli yapmanızı ve yükselirken değil düştüğünde alım yapmanızı tavsiye ederim.

Euro Kullanan Ülkeler Hangileri?

Euro birçok ülke tarafından kullanılan para birimidir. Euro simgesi, diğer bir değişle euro işareti” şeklindedir. Döviz bürolarında, televizyonda, internette bu işareti gördüğünüzde euro kuru aklınıza gelmeli.

Aşağıdaki haritada Uluslararası çapta Euro kullanımını görebilirsiniz. Koyu mavi ile gösterilen ülkeler para birimi olarak euro kullanan AB üyesi ülkeler. Açık mavi ile gösterilen İngiltere, İsveç, Polonya gibi ülkeler ise AB üyesi olmasına rağmen euro kullanımına geçmeyen ülkeler olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra Andorra, San Marino, Monaco ve Vatikan AB üyesi olmadan euro kullanımına geçen ülkeler. Bir de Karadağ ve Kosova’da euro kullanımı var ancak resmi durumda değil.

euro yorum

Yukarıdaki görselde de göreceğiniz üzere Euro fiyatları üzerinde bir hareketlilik yaşanması için bu ülkeleri takip etmek gerekecek. Gördüğünüz gibi standart bir para birimine göre euro güncel yorumlar ve analizler çıkarmak çok daha fazla değişkeni göz önünden bulundurmayı gerektiriyor.

Tabi bu sırada bir de Avrupa Birliği gibi devletler üstü bir örgüt karşımıza çıkıyor. Avrupa Birliği kararları, haberleri ve gelişmeleri de Euro için kritik öneme sahip olacaktır. Daha doğrusu Avrupa Merkez Bankası (ECB), Avrupa Birliği kontrolünde. Avrupa Merkez Bankası başkanından gelecek açıklamalar da ayrıca önemlidir.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Kasım 2011’den berş Mario Draghi idi. Temmuz 2019’da ise Avrupa Merkez Bankası başkanlığına Fransız kökenli olan ve daha önce Fransa Maliye Bakanlığı da yapan Christine Lagarde getirildi.

Bu kadar çok ülkeyi yakından ilgilendiren bir para birimi hakkındaki para politikalarını yöneten kişi olarak Christine Lagarde’nin toplantıları ve açıklamaları da ayrıca takip edilmelidir.

Önemli kararları ve verileri takip edebilmek için ekonomik takvime bakabilirsiniz. Ekonomik takvim içinde Euro tarafını ilgilendirecek verilerin açıklanma saatlerini görebilmeniz mümkündür. Bu sayede euro ne olur konusunda kısa vadeli tahminlerde bulunmak mümkün olabilir.

Euro Dolar Paritesi Nedir?

euro yükselir mi düşer mi - euro dolar paritesi ne olurEuro Dolar paritesi dünya üzerinde en çok işlem gören parite olarak karşımıza çıkar. Forex piyasasında tüm işlemlerin %37’si euro dolar paritesi üzerinden yapılmaktadır. Zaten dolar dünyada en büyük işlem hacmine sahip para birimiyken, euro da en çok işlem hacmine sahip ikinci para birimidir.

Aşağıdaki grafik üzerinden euro dolar paritesinin fiyat hareketlerini görebilirsiniz. 2002 yılında euro dolar paritesi 1’den az seviyelerde iken 2008’e kadar yükseliş trendine girmiştir. 2008 yılında ise yaşanan küresel çaplı kriz Avrupa açısından zor bir sınav olmuştur. Yunanistan, İspanya gibi ülkeler hala bu krizin sonuçlarını atlatmakla uğraşmaktadır. Bu süreçte Euro da değer kaybetmeye başlamıştır. Ayrıca ABD’nin tekrar güçlü dolar politikaları çerçevesinde doların değerini arttırmaya yönelik çalışmalarıyla euro dolar paritesi de düşüş trendine sürüklenmiştir. Hatta Ocak 2017 itibariyle 1,03’leri gören euro dolar paritesi bir süre boyunca “euro dolar 1 olur mu” şeklinde tartışmalarını da beraberinde getirmiştir. Ancak sonrasında parite 1,18e doğru bir yükseliş trendine girmiştir.

euro grafik - euro yorum - euro tahminleri
Euro Dolar grafik

Yukarıdaki grafikte euronun kullanıma sunulduğu 1999 öncesi fiyatları da görmektesiniz. Bu fiyatlar mevcut euro bölgesindeki ülkelerin para birimlerinin hesaplanmasıyla tahmini olarak oluşturulan fiyatlardır.

Herkes Bunları Okuyor!

btcturk güvenilir mi

BtcTurk Güvenilir Mi? BtcTurk Nedir? Özellikleri Nelerdir?

0
BtcTurk güvenilir mi sorusunu son zamanlarda sıkça duymaktayım. Benzer soruları diğer kripto para piyasaları için de duyabiliriz. Bu yazımda sizlere BtcTurk hakkında detaylı bilgi...

MACD İndikatörü Nasıl Okunur?

pound ne olur, ingiliz sterlini ne olur

Sterlin Ne Olur?

hedging

Hedging Nedir? Hedging Örnekleri

Daha önce yatırım şirketlerinde çalışmış ve 10 yıldır forex piyasasında işlem yapan biri olarak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum.

1 YORUM

AKLINA TAKILANI SOR

Please enter your comment!
Please enter your name here